Yaşam

Sertleşme sorunu çözümü

Sertleşme sorunu kişinin yaşadığı ereksiyonu sürdürememe veya tam anlamı ile sertleşme olmaması olarak tanımlanabilir.
Zaman zaman da hiç sertleşme olmadığı görülebilir.
Sertleşmeme sıkıntısı, bu sorunu yaşayan kişilerin cinsel yaşamını ve genel ruh halini son derece olumsuz etkileyen bir durumdur.
Sorun uzun süre ile görüldüğü zaman “Erektil Disfonksiyon” hastalığı vardır denir.
Sertleşmeme problemi her erkeğin yaşamının belli dönemlerinde karşılaşabildiği bir durumdur.
Genellikle müdahale etmeye gerek kalmadan kendiliğinden düzelebilir.
Ancak bu sorun sık ve uzun süre ile görülüyorsa mutlaka tedavi edilmelidir.
Sertleşme probleminin tedavi edilmemesi durumunda kişinin özgüveni ve partneri ile olan ilişkileri zarar görmektedir.
Bu sorunlar da zincirleme sorunlara sebep olarak sosyal ve ekonomik yaşantıyı dolaylı yoldan olumsuz olarak etkilemektedir.

Sertleşme bozukluğu tedavisi nelerdir?
Tedavide 3 basamak vardır.
1.basamakta oral (ağızdan kullanılan) PDE5İ (Fosfodiesteraz 5 inhibitörleri) hapları veya vakum cihazları kullanımı,
2.basamak penise ciltten intrakavernozal ilaç enjeksiyonu (aynı anda ağızdan ilaç kullanımı veya vakum cihazı ile kombine edilebilir) kullanımıdır. Bu iki basamak cerrahi dışı tedavi olarak kabul edilir.
3.Basamak tedavi bu iki basamak tedaviden cevap alınmaması ve hastanın uygun olması durumunda uygulanan cerrahi tedavidir (penil protez takılması).

Sertleşme bozukluğunda ilaç tedavisi nasıl kullanılır?
İlk değerlendirme sonrası ilaç tedavisine karar verilen hastaya ilacı nasıl kullanacağı anlatılmalıdır. Önemli olan nokta ilaçlar alındıktan sonra etkili olabilmeleri için cinsel uyarı (ön sevişme, cinsel arzuyu tetikleyecek tensel ve görsel uyarı) gerekliliğidir. 3 farklı ilaç seçeneğinden hastaların tercihine göre uzun etkili (tadalafil) ya da kısa etkili (sildenafil, vardenafil) ilaç tercih edilebilir.

İlaç tercihi cinsel aktivite sıklığına göre değişir. Ayrıca kronik hastalığı olan hasta gruplarında (diyabet, radikal prostatektomili hastalar gibi) günlük düzenli düşük doz PDE5İ kullanımı da önerilmektedir.

PDE5İ’leri ile tedavinin yan etkileri var mıdır?
Bu ilaçların genel yan etkileri baş ağrısı, yüzde kızarma, baş dönmesi, dispepsi ve burun tıkanıklığıdır. Sildenafil ve vardenafil kullanımında gözde aşırı duyarlılık, tadalafil kullanımında ise myalji (kas ağrısı) ve sırt ağrısı görülebilir.

PDE5İ’lerinin kullanılamayacağı durumlar nelerdir?
Klinik çalışmalar bu ilaçların kullanımı ile kalp krizi oranlarında belirgin bir artış göstermemiştir. Ancak ileri kalp yetmezliği olan ve dilaltı ilaçlar dediğimiz nitrat grubu ilaçları kullanan hastaların PDE5İ’lerini kullanmaması gerekir. Birlikte kullanımda ciddi hipotansiyon ve ani ölümler görülür. Eğer PDE5İ kullanan bir hasta kalp ağrısı (angina pektoris) geçiriyorsa diğer antianjinal ilaçları kullanmalı ya da sildenafil ve vardenafil için 24 saat, tadalafil için ise 48 saat geçtikten sonra bu ilaçları kullanabilir.

PDE5İ’leri başka ilaçlar etkileşir mi?
Sildenafil, iyi huylu prostat büyümesi olan hastaların kullandığı alfa bloker ilaçlarla arasında 4 saat kadar bir süre sonra kullanılabilir. Vardenafil, tamsulosin dışındaki alfa bloker kullanan hastalarda kullanılmamalıdır, tamsulosin ile kullanıldığında klinik olarak anlamlı bir tansiyon düşmesi görülmemiştir. Tadalafil de aynı şekilde tamsulosin dışındaki alfa bloker ilaçlarla kullanılmamalıdır.

Ketokonazol, itrakonazol, eritromisin, klaritromisin veya HIV proteaz inhibitörleri olan ritonavir, saquinavir kullanan hastalarda daha düşük doz PDE5İ kullanılmalıdır. Rifampisin, fenobarbital, fenitoin veya karbamazepin kullanan hastalarda daha yüksek doz PDE5İ kullanılmalıdır. Böbrek veya karaciğer yetmezliğinde doz düzenlenmelidir. Hipogonadizmli hastalarda tedaviye testesteron replasmanı da eklenmelidir.

Related Posts

güvenlik kamera, güvenlik kamerası fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir