Dünyadan

Rusya, Ukrayna savaş gemilerini vurdu

Kırım’daki Kerç Boğazı’nda bu sabah başlayan gerilimde ilk ateş açıldı, Ukrayna Rusya’nın savaş gemilerine ateş açtığını duyurdu. Resmi açıklamaya göre, Rus özel kuvvetler askerleri Ukrayna gemilerini ele geçirdi. Saldırıda hasar alan iki gemi rotalarını kaybetti, iki denizci yaralandı. Yerel medya, bir askerin hayatını kaybettiğini bildirildi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Azak Denizi’nde Ukrayna savaş gemilerini durdurmak için silah kullanıldığını doğruladı.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Genel Sekreteri Aleksandr Turçinov, ülkenin savaş durumuna geçmesi için toplantı yapılacağını bildirdi.

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana gerilim yaşayan Moskova ve Kiev yönetimleri, bugün savaşın eşiğine geldi.

Ukrayna, Rusya’nın savaş gemilerine Kerç Boğazı’nda ateş açtığını ve Rus özel kuvvetler askerlerinin gemileri ele geçirdiğini duyurdu.

Gelişmeyi, uluslararası haber ajansları ‘acil’ koduyla dünyaya geçti.

Ukrayna donanması, isabet alan iki geminin hasar görüp rotalarını kaybettiğini, bir geminin de demir atmak zorunda kaldığını belirtiyor.

EN FIRTINALI GÜN

Azak Denizi’ni Karadeniz’e bağlayan Kerç Boğazı’ndaki olaylar bu sabah başladı. Kerç Boğazı’na doğru ilerleyen Ukrayna savaş gemileri Rus donanması tarafından zorla durduruldu. Bir Rus gemisinin Ukrayna destroyerine çarptığı kayıtlara yansıdı.

Rusya öğle saatlerinde Kırım Yarımadası’nı ana karaya bağlayan köprüyü ulaşıma kapattı, akşamüstü ise savaş uçaklarını Kerç Boğazı üzerinde uçurdu.

RUSYA DOĞRULADI

FSB’den yapılan açıklamada, Ukrayna savaş gemilerinin saat 19.00  sularında Rus sınırını tekrar ihlal etme girişiminde bulunduğu belirtilerek, bu  duruma Rus Karadeniz Filosu ve Federal Güvenlik Servisi’ne ait gemilerin  müdahalede bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Ukrayna savaş gemilerini zorla durdurma amacıyla, silah  kullanıldı. Rusya’nın Karadeniz’deki karasularında, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin  üç gemisi de gözaltına alındı. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden üç yaralı askere  tıbbi yardım sağlandı. Hayatları için bir tehdit yok.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Rusya Büyükelçiliği önünde  lastik yakılarak ve elçilik binası önüne gemi maketleri konularak protesto  gösterileri düzenlendi.

UKRAYNA SAVAŞ DURUMUNA GEÇİYOR

Turçinov, Ukrayna basınına yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı  Petro Poroşenko’nun topladığı savaş kabinesinde Azak Denizi’nde meydana gelen  hadise ile ilgili olarak Ukrayna Savunma Bakanlığının rapor verdiğini aktardı.

Toplantıda Rus savaş gemilerinin Ukrayna savaş gemilerine yaptığı  müdahalenin “askeri saldırı eylemi” olduğunun vurgulandığını belirten Turçinov,  “Toplantıda ülkede savaş durumu ilan edilmesi için Ulusal Güvenlik ve Savunma  Konseyinin toplanması önerildi.” dedi.

Turçinov, toplantının bu gece gerçekleşeceğini dile getirdi.

Related Posts

güvenlik kamera, güvenlik kamerası fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir