Sağlık

Eklem ağrılarına iyi gelen besinler

Özellikle masa başı çalışanlarında ya da spor yapan insanlarda aniden görülen eklem ve kas ağrılarını azaltmak için düzenli bir şekilde tüketilmesi gereken besinler hangileridir?

Genellikle yaşı insanlarda görüldüğü sanılan ancak masa başı çalışanı ya da spor yapan insanlarda da boy gösterebilen eklem ağrılarının aslında yaşla hiçbir ilgisi yoktur. Çeşitli sebeplerle meydana gelen bu rahatsız edici ağrılar için doktora görünmekte fayda var. Peki eklem ve kas ağrılarına iyi gelen besinler nelerdir? İşte cevabı…

BALIK
Omega-3 balığı olan somon, sardalye, hamsi ve uskumru epa VE DHA bilişselleri içeriyor. Bu balıklar, kalp sağlığını korumanın yanı sıra iltihap önleyicidir. Yağlı balıklar D vitamini ihtiyacını karşıladığı için istenmeyen kronik iltihapları önler.

CHİA TOHUMU
Omega-3 gibi yağlı asitler açısından zengin bir besin olan Chia, iltihabı yok eder. Sindirimi yavaşlattığı için ve uzun süre tok tutma özelliği olduğu için kilo vermenizi de kolaylaştırır.

ANANAS
Ananas meyvesinde bulunan bromelayin enzimi iltihabı önlemeye yardımcıdır.

TURUNCU SEBZELER
Bal kabağı, havuç ve tatlı patates gibi turuncu sebzeler karetoneid açısından zengindir. Bu sebeple iltihaplanmayı önler. Bu karotenoidlerin bazıları A Vitaminine dönüşebilir ve bağışıklık sistemini düzenler ve dengeler.

PANCAR
Pancarlarda iltihaplanmayı önleyen bileşenler bulunur. Pancarların kalp sağlığına iyi geldiği kanıtlanmıştır.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER
Ispanak, kara lahana ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler flavanoid ve karetoneid açısından zengindir. Bu sebeple iltihaplanmayı önler. Yeşil sebzeler magnezyum açısından da zengindir. Bu mineraller kas ve kemikleri destekleyerek acı eşiğini yükseltmektedir.

güvenlik kamera, güvenlik kamerası fiyatları

Related Posts

güvenlik kamera, güvenlik kamerası fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir