Gündem

Dolar Sert Yükselişte

Dolar kuru, güne 4,90 lira altında başlarken kısa bir süre sonra 4,92 lira seviyesini test etti. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın yıl sonu enflasyon tahminini yükselttiklerini açıklaması sonrası dolar kuru, TL karşısında ne kadar oldu? İşte dolar fiyatı.

ABD ile yaşanan rahip Brunson gerilimi ve dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türk bankalarına ürk bankalarındaki ‘negatif görünüm’e dair yaptığı uyarısının ardından yüksek bir seyir izleyen dolar kurunda tansiyon düşmüyor. Güne TL karşısında 4,90 liranın altında başlayan dolar kuru, daha sonra 4.9227 lira seviyesine kadar yükseldi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) yıl sonu enflasyon raporunu açıklamasından önce 4,90 lira seviyesinde hareket eden dolar kuru, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın enflasyon tahminini açıklaması sonrası 4.90-4.91 arasında dalgalı bir seyir izleniyor.

Öte yandan Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, 2018 enflasyon tahminini yüzde 8,4’ten yüzde 13,4’e yükseltildiğnini açıkladı.

Uzmanlar, dün gelişmekte ülke para birimlerinin dolar karşısındaki değer kazancına rağmen TL’nin tek başına değer kaybettiğini belirtmişlerdi. ABD ile yaşanan rahip Brunson gerilimi sonrası uzmanlar, ABD-Türkiye ilişkilerine ve olası yaptırımlara ilişkin endişelerin bu ayrışmadaki ana etken olduğunu söylemişlerdi.

güvenlik kamera, güvenlik kamerası fiyatları

Related Posts

güvenlik kamera, güvenlik kamerası fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir