Gündem

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı Pompeo ile bir araya geldi

51. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Singapur’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir araya geldi. Bu görüşme Türkiye ile ABD arasında yaşanan Rahip Brunson sonrası ABD’nin aldığı yaptırım kararlarının ardından yüz yüze yapılan ilk görüşme oldu. Görüşmenin ardından ABD Dışişleri, iki ülkenin sorunların çözümü için ortak çalışacağını söylerken Pompeo, “Yaptırımlar ciddi olduğumuzun göstergesi” ifadelerini kullandı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Singapur’da yapılan 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında ikili temaslarına devam ediyor. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo’nun görüşmesi TSİ 07.30’da başladı.

ABD Dışişleri görüşmenin ardından iki bakanın yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiği ve iki ülkenin sorunların çözümü için ortak çalışacağı yönünde bir açıklama yaptı.

Reuters haber ajansı iki bakanın sorunların çözümü konusunda mutabık kaldığını duyurdu.

POMPEO: YAPTIRIMLAR CİDDİ OLDUĞUMUZUN GÖSTERGESİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türk bakanlara uygulanan yaptırımların ‘ciddi olduklarının göstergesi olduğunu’ söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ilerleyen dakikalarda bir basın toplantısı yapması bekleniyor.

Son olarak Singapur’da yapacakları yüz yüze görüşmeden önce ABD tarafının talebi üzerine 1 Ağustos’ta telefonda görüşen Çavuşoğlu ve Pompeo, 18, 26 ve 28 Temmuz’da yaptıkları telefon konuşmalarıyla son 15 günde 4 kez istişarelerde bulunmuştu.

Çavuşoğlu, ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le de ayrı ayrı ikili görüşmeler gerçekleştirmişti.

güvenlik kamera, güvenlik kamerası fiyatları

Related Posts

güvenlik kamera, güvenlik kamerası fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir