Seyahat

Avrupa’da Vizesiz Gidebileceğiniz 10 Ülke

Avrupa’daki Schengen bölgesine dahil ülkelere gidebilmemiz için mutlaka Schengen vizesi almamız gerekiyor. Ancak Schengen bölgesi dışında kalan ve hala vizesiz seyahat edilebilecek çok güzel ülkeler de var. Bir çoğu Balkanlar‘da yer alan vizesiz ülkelerin kimisine pasaport gerektirmeden dahi gidebiliyoruz. Kısa uçuş mesafesi ve daha ucuz uçak bileti bulunma imkanların olduğu Avrupa’da vize istemeyen ülkeleri bir araya getirdim. Pahalı ve zor vize veren ülkelerden bıktıysanız, Vizesiz Avrupa ülkelerini öncelikli tatil rotanıza ekleyin.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

1. Makedonya 

vize istemeyen avrupa ülkeleri

Osmanlı Devleti’nin 542 yıl boyunca egemen olduğu Makedonya, Avrupa’da kendine has kültürü ve özellikleri korumayı başaran ülkeler arasında. Uzun yıllar süren Osmanlı hakimiyetinin izlerinin her yerde rahatlıkla görülebildiği ülkede, başkent Üsküp ile Ohri Gölü’nün de bulunduğu Ohrid şehirleri mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Manastır, Kırçova, Struga, Kalkandelen gibi şehirlerde de son yıllarda doğa turizmi gelişme gösteriyor. Vizesiz Avrupa ülkeleri listesindeki Makedonya’yı 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebiliyoruz.

2. Arnavutluk

avrupada vize istemeyen ülkeleri

Avrupa’da kendine has kültürünü korumayı başaran ülkelerden biri olan Arnavutluk, Adriyatik kıyısındaki muhteşem manzaraları ve doğasıyla etkileyici güzellikte. Kitlesen turizmin henüz uğramadığı, bir çok yönü ve kültürüyle bakir kalmış ilginç bir ülke. Osmanlı esintileri taşıyan başkent TiranElbasanBeratDurres ve Vlore şehirleri görülmeye değer. Türk vatandaşları 90 güne kadar seyahatlerinde ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor.

3. Kosova

avrupada vizesiz gidilebilen ülkeler

Avrupa’nın en genç ülkelerinden Kosova, 2008’de bağımsızlığını ilan etti. Balkan coğrafyasında, denize kıyısı olmayan ülkeye havayolu ile giriş yapılabilecek tek şehir başkent Priştine. Bölgenin en fakir ülkelerinden biri olan Kosova, tarihi kiliseleri, Osmanlı eserleri ve sessiz şehir yaşantısı ile farklı bir deneyim yaşatıyor. Kosova’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları 180 günlük sürede 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz giriş hakkından yararlanabiliyor.

4. Gürcistan

avrupada vizesiz gidilen ülkeler

Gürcistan, ülkemiz vatandaşlarının pasaportsuz, sadece kimlikle ziyaret edebilecekleri 3 ülkeden birisi. İki ülke arasında 2011’de yapılan anlaşma sonrası ülkemiz vatandaşalrının en çok ziyaret ettiği ülkelerin başında. Batum ve başkent Tiflis en çok ilgi çeken Gürcü şehirleri. Doğal güzellikleri, Karadeniz kıyısındaki plajları ile Gürcistan, ekonomik bir tatili yakın bir ülkede geçirmek isteyenler için ideal. Vizesiz gidilebilen ülkelerden Gürcistan’da 1 yıl süreyle kalabiliyorsunuz.

5. Belarus

avrupa vizesiz ülkeler

Kuzey doğu Avrupa ülkelerinden Belarus, geniş orman, göl ve nehirleriyle etkileyici bir coğrafyada bulunuyor. Denize kıyısı olmayan ülke, Avrupa’da idam cezası uygulayan tek devlet olarak biliniyor. 1991’de bağımsızlığını ilan eden Belarus’u ilk tanıyan ülkenin Türkiye olması 2 ülke ilişkilerinin gelişmesi açısından anlamlı bulunuyor. Başkent MinskNavapolatsk, Mazyr ve Gomel şehirleri görmeye değer yerlerden. Belarus’u ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 30 güne kadar olan ziyaretlerinde vizeden muaf.

6. Bosna Hersek

vizesiz gidilen avrupa ülkeleri

Osmanlı izlerinin hala görülebildiği Bosna Hersek, kış sporları alanında gelişme gösteren ülkelerden. Avrupa ve Osmanlı mimarisinin buluştuğu ülke toprakları, bozulmamış doğası ile doğa severlerin de ilgisinde. Bir dönem kanlı çatışmaların yaşandığı, UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Mostar, başkent Saraybosna ve Adriyatik kıyısındaki Neum şehri mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Avrupa’da vize istemeyen ülkelerden Bosna-Hersek 6 ay içinde 90 günü aşmayan ziyaretlerde Türklerden vize istemiyor.

7. Karadağ

vize istemeyen avrupa ülkeleri

Balkan ülkeleri arasında doğal güzellikleri ve kale şehirleri ile tanınan Karadağ, engebeli coğrafyanın yarattığı olumsuzlukları günümüzde turizmde etkin bir şekilde kullanıyor. Adriyatik’in incisi olarak adlandırılan Karadağ’da Budva, Kotor gibi sahil şehirleri ile Sveti Stefan Adası oldukça popüler. Başkent Podgorica ve Orta Çağ tarzı birçok binayı barındıran eski başkent Cetinje de en çok ilgi gören yerler arasında. Vize istemeyen en güzel Avrupa ülkelerinden Karadağ, 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

8. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

avrupada vizesiz ülkeler

Akdeniz’in en büyük 3. adası olan Kıbrıs, tam anlamıyla bir turizm merkezi. Akdeniz’in en güzel kumsallarının bulunduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Türk vatandaşları kimlikleri ile giriş yapabiliyor. Başkent Lefkoşa, lüks konaklama tesisleri ile Girne ve adanın doğu sahillerinde yer alan Gazi Mağosa, KKTC’nin en popüler yerlerinden. Deniz, kum, güneş turizmi ile öne çıkan adada, çok sayıda kültürel, tarihi eser ve ören yeri de bulunuyor.

9. Sırbistan

avrupada vizesiz gidilebilen ülkeler

Avrupa’nın en ekonomik ülkeleri arasında bulunan Sırbistan, başkent Belgrad başta olmak üzere Novi Sad, Novi Pazar, Nis gibi şehirleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Sıcakkanlı, açık görüşlü insanların ve lezzetli yemeklerin olduğu ülkede, Belgrad gece hayatı dillere destan. Türk vatandaşları Sırbistan’a 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz giriş yapabiliyor.

10. Ukrayna

avrupa vizesiz ülkeler listesi

Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Ukrayna‘nın birçok şehri Türkiye’den 1-2 saatlik uçuş mesafesinde. Avrupa’nın en çok turist çeken 8. ülkesi olan Ukrayna, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel değer taşıyan birçok yeri ile tercih ediliyor. Ülkeyi baştan sona kat eden Dinyeper Nehri kıyıları görmeye değer. Başkent KievOdessaLvivKhersonve Donetsk öne çıkan şehirler arasında. Türk vatandaşları Ukrayna’ya yapacakları 60 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaf. Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs’a gibi Ukrayna’ya da pasaport gerekmeden nüfus cüzdanı ile giriş yapabiliyoruz.

Ayrıca coğrafi olarak Avrupa kıtasında yer alan ErmenistanAzerbaycan ve Kazakistangibi ülkeler de Avrupa’da vize istemeyen ülkeler listesinde yer alıyor. Türkiye’den 2-3 saatlik uçuş mesafesinde bulunan vizesiz Avrupa ülkeleri, tatil ve seyahat planları için ideal. Sadece hafta sonunu değerlendirmek için bile tercih edilebilecek ülkeler vize derdi olmaması nedeniyle tercih ediliyor.

Related Posts

güvenlik kamera, güvenlik kamerası fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir