Dünyadan

ABD Başkanı Trump, Esad’a Suikast Düzenlemek İstediğine Dair İddiaları Yalanladı

ABD Başkanı Trump, gazeteci Bob Woodward’ın yeni kitabında yer alan ‘Esad’a suikast düzenlenmesini istediği’ iddiasını yalanladı. Trump, böyle bir düşüncenin savunma yetkilileriyle hiç görüşülmediğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, gazeteci Bob Woodward’ın yeni kitabında yer alan ‘Trump, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a suikast düzenlenmesini istedi’ iddiasını yalanladı. Washington’da Kuveyt Şeyhi Sabah el Ahmed el Jaber el Sabah’ın ziyareti sırasında gazetecilere konuşan Trump Esad’a suikast düzenlenmesini istediği iddiasıyla ilgili “Bunun üstünde hiç durulmadı, tartışılmadı” dedi.

KİTAP BEYAZ SARAY’DAKİ ENTRİKALARI ANLATIYOR

ABD’nin eski başkanı Richard Nixon’ın istifasıyla sonuçlanan Watergate skandalını ortaya çıkaran kıdemli araştırmacı gazeteci Bob Woodward’ın ‘Korku: Beyaz Saray’da Trump’ (Fear: Trump in the White House) adlı kitabı, Trump’ın Beyaz Saray’daki danışmanlarının ‘ulusal çıkarları korumak ve felaketleri önlemek’ için çevrilen entrikaları anlatıyor.

Suriye’de Nisan 2017’de ‘kimyasal saldırı düzenlendiği’ iddialarının ortaya çıkmasıyla Trump’ın Savunma Bakanı Jim Mattis’le yaptığı görüşmeye dair aktarılan alıntılar, Trump’ın Mattis’i arayıp ‘diktatörün sonun getirilmesi’ talimatını ‘”Esad’a suikast düzenlenmesini istiyorum.” diyerek verdiği yazıyor.

Woodward, Trump’ın “Lanet olsun, onu öldürelim! (Suriye’ye) girelim ve öldürelim.” dediğini kitabında öne sürdü.

Mattis de Trump’a bununla ‘acilen ilgileneceğini’ söyledi ama telefonu kapattıktan sonra üst düzey yardımcısına “Bunların hiçbirini yapmayacağız. Çok daha ölçülü olacağız” dedi. Uluslararası güvenlik ekibi de Trump’ın sonunda verdiği daha ‘geleneksel hava saldırıları seçeneklerini’ geliştirdi.

İDDİALARI YALANLADI VE İDLİB İÇİN UYARDI

Washington’da Kuveyt Şeyhi Sabah el Ahmed el Jaber el Sabah’ın ziyareti sırasında gazetecilere konuşan Trump Esad’a suikast düzenlenmesini istediği iddiasıyla ilgili “Bunun üstünde hiç durulmadı, tartışılmadı” dedi ve ‘Suriye’nin İdlib vilayetinde bir katliam olursa ABD’nin çok öfkeleneceğini’ söyledi.

güvenlik kamera, güvenlik kamerası fiyatları

Related Posts

güvenlik kamera, güvenlik kamerası fiyatları